nedjelja, 17. kolovoza 2014.

Predavanje u Konjicu: Prevencija trgovine ljudima


Predavanje je održano 17.8. u Domu izviđača, u organizaciji Udruženja “Novi put“ iz Mostara i NVO Volonteri i prijatelji konjičke regije. Predavanju su prisustvovali mladi kao i jedan broj roditelja.
Predavači Edisa Demić i Abida Pehlić iz Mostara, iznijele su osnovne podatke za BiH, informacije i metode rada  trgovaca  ljudima, , te kazale da problem ubrzano narasta u našoj sredini i okruženju.


U svijetu svake minute po jedna nova žrtva postaje predmet trgovine ljudima. Bosna i Hercegovina je polazna, odredišna i tranzitna zemlja za djecu, žene i muškarce koji su predmet trgovanja ljudima u zemlji i  inostranstvu.



U izjavi za naš portal Edisa Demić je rekla:“ Posljednjih godina dešava se porast domaćih žrtava trgovine ljudima, koje se najčešće povedu za primamljivim oglasima za posao, muškarci su žrtve radne eksploatacije, djeca žrtve prosjačenja, a žene žrtve seksualne eksploatacije“.

U podijeljenim  promotivnim materijalima navedene su adrese i brojevi telefona za više informacija Udruženje „Novi put“ 036 988 022; linija za pomoć  060 318 77 88; e mail: info@newroadbih.org; www.bihat.ba


četvrtak, 14. kolovoza 2014.

MLADE KONJIČANKE U BORBI PROTIV VIRTUELNOG NASILJA

U okviru teme “Zaustavimo nasilje nad djevojkama i ženama putem informaciono-komunikacijskih tehnologija” članice Udruženja “Volonteri i prijatelji konjičke regije” (VIPK) prisustvovale su treningu #jelivirtualnostvarno!, koji je održan 26. jula u hotelu Bosnia u Sarajevu u organizaciji Fondacije Jedan Svijet – Platforma za jugoistočnu Evropu i portala ženskaposla.ba.


Almedina Kašić, Nejla Karkelja, Tesnim Ahmed, Azra Tuhcic, Irma Kurtić i Elvira Ćosić upoznate su o 'cyber bullying' odnosno nasilje putem IT,  zatim sa stvarnim pričama koje su iz našeg okruženja, te o brzom  i efikasnom načinu na koji se može prijaviti ovakva vrsta nasilja posredstvom portala ženskaposla.ba (tačnije linkhttp://www.zenskaposla.ba/content/jelivirtualnostvarno).


Ove vrijedne djevojke na kraju su uradile kreativni dio radionice i napravile svoj plan aktivnosti potrebnih za pokretanje javne kampanje i podizanju svijesti o ovoj vrsti nasilja u svom gradu i šire, što bi potaklo ljude da vrše prijave i mapiraju nasilje. U konačnici, to bi omogućilo pokretanje procedure donošenja i implementacije zakona protiv ove vrsta nasilja koji je prisutan i na snazi u državama širom svijeta.

Kao buduće ambasadorice ove aktivnosti u Konjicu mlade članice VIPK-a planiraju nastavak saradnje sa organizatorima i mogući početak aktivnosti u oktobru/novembru.




Konjic, 13.08.2014.

ponedjeljak, 11. kolovoza 2014.

Obilježena godišnjica pogibije četvero ljudi u Gornjem Polju


Članovi Udruženja civilnih žrtava rata, Udruženja Volonteri i prijatelji konjičke regije, te porodice poginulih i komšije, polaganjem cvijeća, učenjem fatihe i minutom šutnje, danas su obilježili 22 godine od pogibije četvero sugrađana.
Na današnji dan 1992. godine u ulici Gornje polje, od agresorske granate ispaljene s položaja Vojske RS poginuli su Fatima Vatrić (1925.), Emir Memidžan (1957.), Samka Memidžan - Vatrić (1952.) i Aiša Nuhbegović (1947.).
“Ovo naselje svakodnevno je granatirano, toga dana prije prvog mraka, Fatima i Aiša bili su u podrumu ove kuće, a Emir i Samka su poginuli pred vratima toga podruma, u koji su htjeli preći iz stare kuće”, prisjeća se komšinica Fatima. 



Sekretar Udruženja CŽR Konjic, Irfan Jusufović, kao i prethodnih godina, pita se kada će nadležni početi obilježavati ovo i druga mjesta stradanja civila na području općine Konjic, a bilo ih je mnogo.
M.Č./MojKonjic.com